START    >   AKTUALNOŚCI

Program ZDROWA JA

szkolne wieści
date_range 2018.05.11
Zasięg:   import_contacts  204
 

Nasza szkoła znalazła się w grupie 48 szkół z całej Polski realizujących projekt „Ocena skuteczności interwencyjnego-profilaktycznego programu poprawy zachowań zdrowotnych 15 letnich dziewcząt z wykorzystaniem techniki telemonitoringu – ZDROWA JA”

Program prowadzi Instytut Matki i Dziecka w Warszawie na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, w ramach realizacji celów Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 . Podczas trwania projektu, na terenie szkoły zostaną podjęte następujące działania:

  • program interwencyjno-profilaktyczny z obszaru poprawy zachowań zdrowotnych z wykorzystaniem techniki telemonitoringu (noszone urządzenia pomiarowe – opaski, monitorujące aktywność fizyczną i tętno);
  • wsparcie motywacyjne i merytoryczne dla nauczycieli wychowania fizycznego i pielęgniarek szkolnych, w postaci szkoleń warsztatowych w zakresie: obsługi sprzętu i działania w systemie telemonitoringu;  coachingu zdrowia, aktywności fizycznej, kompetencji społecznych, zdrowego odżywiania oraz zachowań ryzykownych.

W założeniu projekt ma się przyczynić do: wzrostu zainteresowania dziewcząt zdrowiem swoim oraz otoczenia; bieżącej poprawy aktywności fizycznej; ograniczenia zachowań związanych z  tzw. „siedzącym” trybem życia, tj. spędzania czasu przed komputerem lub telewizorem; poprawy zachowań żywieniowych; rezygnacji z zachowań ryzykownych tj. palenia papierosów, picia alkoholu, czy zażywania narkotyków oraz podniesienia ogólnej wiedzy dziewcząt w zakresie zdrowia.

W ramach projektu uczennice klas II gimnazjum zostały objęte telemonitoringiem, połączonym z aplikacją mobilną na ich telefonach. Opaski na rękę oraz dostęp do aplikacji mobilnej to nie tylko narzędzia promujące zdrowy styl życia, ale także nowoczesny i modny rekwizyt, który sprawia, że udział w projekcie jest dla dziewcząt atrakcyjny.

Nowoczesna opaska dokonuje m.in. pomiaru kroków i tętna oraz wylicza dystans pokonywany przez uczestniczki każdego dnia. Jest zsynchronizowana z aplikacją mobilną, która pozwala na monitorowanie godzin snu, czy opracowanie zestawu ćwiczeń. Dzięki intuicyjnemu systemowi aplikacja przypomina o wyjściu na spacer i czasie na zbilansowane posiłki. Aplikacja jest również źródłem wiedzy dotyczącej zdrowia. Przydatne informacje znajdują w zakładce edukacja, gdzie dziewczęta mogą przeczytać artykuły o zdrowym stylu życia – aktywności fizycznej, właściwym odżywianiu, wpływie używek na organizm czy poprawie kompetencji osobistych. 

Dziewczęta biorące udział w programie otrzymują także wyzwania indywidualne oraz grupowe, które mogą śledzić na swoich kontach w aplikacji. Zadania nie są tylko wyzwaniem sportowym, ale również społecznym, czego przykładem jest zadanie indywidualne „przygotuj dziś posiłek i zjedzcie go wspólnie z rodziną” lub grupowe „umów się na fitness po szkole z innymi uczestniczkami projektu”.

 Program ułatwia utrzymanie zdrowych nawyków w codziennym funkcjonowaniu. Spodziewanymi efektami projektu są m.in.: wzrost zainteresowania dziewcząt zdrowiem swoim i otoczenia, poprawa zachowań zdrowotnych, w tym aktywności fizycznej i wzrost kompetencji osobistych.

Jesteśmy przekonani, że  Program wzbogaci wiedzę naszych uczniów w zakresie zdrowia oraz znacząco przyczyni się do zmiany stylu .

Koordynatorem programu w szkole jest Pani Małgorzata Lasocińska- Zając a współrealizatorem –pielęgniarka szkolna Pani Anna Gwidzińska.

 

Przeglądaj inne teksty

2019.02.05
szkolne wieści
Spotkanie z przedstawicielami KPP w Nisku
czytaj >>
2019.01.31
uroczystości
ZABAWA KARNAWAŁOWA - 2019
czytaj >>
2019.01.31
szkolne wieści
Spotkanie z Krzysztofem Piersą, autorem książek „Komputerowy Ćpun” oraz „Trener marzeń”.
czytaj >>
2019.01.28
wycieczki
Wizyta uczniów na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli
czytaj >>
2019.01.28
uroczystości
Dzień Babci i Dziadka w oddziale przedszkolnym
czytaj >>
2019.01.25
konkursy
XIV Ogólnopolska Olimpiada Matematyczna Juniorów
czytaj >>
2019.01.18
wycieczki
WYCIECZKA NA STOK NARCIARSKI DO KRZESZOWA
czytaj >>
2019.01.18
szkolne wieści
27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
czytaj >>
2019.01.17
szkolne wieści
Spotkanie z panem Krzysztofem Piersą
czytaj >>
2019.01.14
szkolne wieści
Dzień Koszuli
czytaj >>
12345678910...

Przydatne odnośniki