START    >   AKTUALNOŚCI

Dobrodziejka Niska. Widowisko słowno-muzyczne w wykonaniu uczniów PSP nr 3 w Nisku

uroczystości
date_range 2018.05.22
Zasięg:   import_contacts  703
 

Nisko, nasze małe miasteczko położone w województwie podkarpackim, jest dla wielu osób azylem. To właśnie tutaj znajdujemy spokój i ukojenie. Można tu odetchnąć i pokłonić się przeszłości, która pokazuje, że nasi przodkowie pielęgnowali tę Ziemię oraz troszczyli się o jej przyszłość. Na kartach historii Niska pojawiły się wyjątkowe postaci. Hrabina Maria i hrabia Olivier Resseguier  pokochali to miejsce i całym sercem służyli społeczności Niska. Niżańskie złote półwiecze przypada  właśnie na II połowę XIX wieku i wiąże się  z  ich działalnością   na rzecz podwyższenia  poziomu gospodarczego regionu.  Dzięki nim powstało wiele obiektów, a Nisko w szybkim tempie zmieniało swój wizerunek.  

W związku z obchodami 85-lecia nadania Nisku praw miejskich uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3  w Nisku   przygotowali  widowisko słowno- muzyczne oparte na publikacji ks. Mariana Wolickiego „Dobrodziejka Niska”. Zostało ono zaprezentowane lokalnej  społeczności 13 maja w Parku Miejskim. Konferansjerzy sięgnęli do kart historii Niska. Autorka scenariusza, pani Ewa Błądek, zwróciła szczególną uwagę na ten rozdział działalności hrabiny  Marii Resseguier, który dotyczył jej  pracy na rzecz Kościoła i ożywienia życia religijnego. Należy  pamiętać o tym, że „Dobrodziejka Niska” była szczególnie uwrażliwiona na potrzeby ubogich, szczerze oddana społeczeństwu niżańskiemu. Ten rys postaci próbowała  oddać odtwórczyni  roli hrabiny – uczennica gimnazjum Oliwia Karaś, natomiast w rolę hrabiego Oliviera   znakomicie wcielił się Krzysztof Sobiło. Montaż, wzbogacony o recytacje wierszy poetów związanych emocjonalnie z Niskiem, pobudził  widzów do refleksji na temat życia  zgodnego z najwyższymi wartościami, do których zalicza się przede wszystkim miłość bliźniego.

W widowisku słowno- muzycznym wzięli udział: Oliwia Karaś, Krzysztof Sobiło, Aleksandra  Haduch, Dawid Bis, Wiktoria Smusz, Małgorzata Pytlak, Szymon Maciejak, Zuzanna Pieróg, Wiktor Pasek, Sandra Kulec, Natalia Laskowska, Julia Flisiak.

W końcowej sekwencji widowiska uczniowie gimnazjum  zatańczyli poloneza, przygotowanego przez  panią Małgorzatę Lasocińską - Zając.

Stroje stylizowane na epokę, nastrojowa muzyka i narodowy taniec  dopełniły  obrazu, który przybliżył mieszkańcom Niska postać Marii Resseguier, szlachetnej  kobiety, szczerze oddanej naszej Małej Ojczyźnie.

Galeria zdjęć  - www.nisko.pl

Przeglądaj inne teksty

2021.09.21
szkolne wieści
Nowy projekt eTwinning "A Fórmula Felicidade- The Formula of Happiness".
czytaj >>
2021.09.21
szkolne wieści
VI Niżański Dzień Przedszkolaka
czytaj >>
2021.08.30
szkolne wieści
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
czytaj >>
2021.07.16
szkolne wieści
Nasi Ośmioklasiści – znów najlepsi !
czytaj >>
2021.07.09
uroczystości
„Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń" – uroczystość pożegnania absolwentów PSP nr 3 w Nisku.
czytaj >>
2021.07.08
szkolne wieści
Dobry start. Trwa nabór wniosków do tegorocznej edycji programu.
czytaj >>
2021.06.17
szkolne wieści
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat
czytaj >>
2021.06.02
konkursy
Ogólnopolski Konkurs Fizyczny „Lwiątko 2021”
czytaj >>
2021.05.31
szkolne wieści
mLegitymacja
czytaj >>
2021.05.27
szkolne wieści
Gratulacje dla Pani Urszuli Bąk
czytaj >>
12345678910...

Przydatne odnośniki