
Nisko, nasze małe miasteczko położone w województwie podkarpackim, jest dla wielu osób azylem. To właśnie tutaj znajdujemy spokój i ukojenie. Można tu odetchnąć i pokłonić się przeszłości, która pokazuje, że nasi przodkowie pielęgnowali tę Ziemię oraz troszczyli się o jej przyszłość. Na kartach historii Niska pojawiły się wyjątkowe postaci. Hrabina Maria i hrabia Olivier Resseguier pokochali to miejsce i całym sercem służyli społeczności Niska. Niżańskie złote półwiecze przypada właśnie na II połowę XIX wieku i wiąże się z ich działalnością na rzecz podwyższenia poziomu gospodarczego regionu. Dzięki nim powstało wiele obiektów, a Nisko w szybkim tempie zmieniało swój wizerunek.
W związku z obchodami 85-lecia nadania Nisku praw miejskich uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Nisku przygotowali widowisko słowno- muzyczne oparte na publikacji ks. Mariana Wolickiego „Dobrodziejka Niska”. Zostało ono zaprezentowane lokalnej społeczności 13 maja w Parku Miejskim. Konferansjerzy sięgnęli do kart historii Niska. Autorka scenariusza, pani Ewa Błądek, zwróciła szczególną uwagę na ten rozdział działalności hrabiny Marii Resseguier, który dotyczył jej pracy na rzecz Kościoła i ożywienia życia religijnego. Należy pamiętać o tym, że „Dobrodziejka Niska” była szczególnie uwrażliwiona na potrzeby ubogich, szczerze oddana społeczeństwu niżańskiemu. Ten rys postaci próbowała oddać odtwórczyni roli hrabiny – uczennica gimnazjum Oliwia Karaś, natomiast w rolę hrabiego Oliviera znakomicie wcielił się Krzysztof Sobiło. Montaż, wzbogacony o recytacje wierszy poetów związanych emocjonalnie z Niskiem, pobudził widzów do refleksji na temat życia zgodnego z najwyższymi wartościami, do których zalicza się przede wszystkim miłość bliźniego.
W widowisku słowno- muzycznym wzięli udział: Oliwia Karaś, Krzysztof Sobiło, Aleksandra Haduch, Dawid Bis, Wiktoria Smusz, Małgorzata Pytlak, Szymon Maciejak, Zuzanna Pieróg, Wiktor Pasek, Sandra Kulec, Natalia Laskowska, Julia Flisiak.
W końcowej sekwencji widowiska uczniowie gimnazjum zatańczyli poloneza, przygotowanego przez panią Małgorzatę Lasocińską - Zając.
Stroje stylizowane na epokę, nastrojowa muzyka i narodowy taniec dopełniły obrazu, który przybliżył mieszkańcom Niska postać Marii Resseguier, szlachetnej kobiety, szczerze oddanej naszej Małej Ojczyźnie.
Galeria zdjęć - www.nisko.pl