START    >   AKTUALNOŚCI

Dzień Dziecka w PSP nr 3 w Nisku

uroczystości
date_range 2018.06.01
Zasięg:   import_contacts  374
 

Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem ustanowionym w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. 

W Polsce MDD obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Od 1994 roku tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.  Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu,  np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych.

Łącząc się z ogólnopolską akcją, w naszej szkole przy współudziale Rady Rodziców obchody Dnia Dziecka odbyły się w środę 30 maja 2018 roku i przybrały tradycyjnie charakter Pikniku Rodzinnego.

W gorącej aurze majowego skwaru uczniowie PSP nr 3 w Nisku zebrali się na boisku szkolnym o godzinie 9.00, by według ustalonego przez Samorząd Uczniowski  klas gimnazjalnych wsparty przez przedstawicieli klas szkoły podstawowej oddać się różnorodnym zajęciom.

Dla klas młodszych przewidziano pokazy talentów, których, jak się okazało w szkole nie brakuje. Większość klas miała swych reprezentantów, były prezentacje śpiewu solowego, w duetach i większych grupach, pokazy taneczne, sportowe, gry na instrumentach i wiele, wiele innych.

Klasy gimnazjalne w tym samym czasie oddały się sportowej rywalizacji. Rzuty do kosza, strzały na bramkę, pokonywanie toru przeszkód na czas, skakanie w workach, rzuty lotkami do tarczy były w lejącym się z nieba upale nie lada wyzwaniem. Humory jednak dopisywały w tej części boiska sportowego, a młodzi atleci szukali ochłody radośnie polewając się wodą pilnie strzeżoną przez pana wuefistę.

Tymczasem w innych częściach placu szkolnego instrukcji obsługi pojazdu policyjnego udzielali panowie policjanci. Kilka metrów dalej,  w czerwonym namiocie można było przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, porozmawiać z przedstawicielkami banku PKO BP, zrobić sobie ciekawy makijaż, np. kotka, tygrysa, czy motylka. Najmłodszych zabawiała balerina, oferująca robienie gigantycznych baniek.

W szkolnej auli zebrali się sympatycy robotyki. Obejrzeli tam efektowny pokaz możliwości robota zbudowanego z klocków, mogli także zobaczyć ciekawe doświadczenia z pogranicza fizyki i wiedzy o budowie robotów.

Po drugiej stronie szkoły, w cienistej alei rozstawiono rzędy stolików, prawdziwy raj dla łasuchów. Tam poszczególne klasy wystawiały domowe wiktuały, które kusiły wielbicieli tradycyjnej kuchni, oferującej np. własnego wypieku chleb smarowany własnej produkcji smalcem, urozmaicony również własnoręcznie ukiszonymi ogórkami małosolnymi. Pyszności!!!  Dla lubiących przekąski mało kaloryczne przygotowano owocowe szaszłyki, lemoniadę, sałatki owocowe i wiele innych smakowitości.  Wszystkim zgłodniałym uczniom kuchnia serwowała kiełbaski i kompot.

Ostatnim punktem tego dnia był pokaz działań ratunkowych przygotowany przez Państwową Straż Pożarną. Okazało się to bardzo ciekawym przeżyciem, bowiem na oczach uczniów dzielni strażacy ratowali uwięzionego w wypadku kierowcę i pasażera pojazdu. Używali przy tym profesjonalnego sprzętu, tnąc karoserię poświęconego dla pokazu samochodu. Akcja zakończyła się sukcesem, ranni zostali uratowani. 

Wielkie WOW!!! wyrwało się z ust, zwłaszcza najmłodszych, uczniów, kiedy panowie strażacy zaprezentowali, co stanie się, kiedy będziemy gasić płonący olej wodą. Łuna ognia, która uniosła się nad płonącym grillem była widowiskowa, ale uświadomiła nam, jak niebezpieczne jest nieumiejętne obchodzenie się z tym żywiołem. 

Wisienką na torcie okazało się rozstawienie kilku kurtyn wodnych. Przy tej atrakcji większość uczniów uwolniła swe emocje, radośnie taplając się: najpierw delikatnie w kropelkach wody, później, odważniej, w jej strugach, a na końcu, bez pamięci, krzycząc radośnie, w błocie  wytworzonym przez świętujące swój MDD dziesiątki małych i większych stópek.

Uczniowie poczęstowani przez wychowawców ufundowanymi ze środków Rady Rodziców krówkami udali się radośnie do swoich domów, nie myśląc o tym , co było, ani o tym, co będzie, ciesząc się chwilą, która stawała się przeszłością.

 

Przeglądaj inne teksty

2019.02.05
szkolne wieści
Spotkanie z przedstawicielami KPP w Nisku
czytaj >>
2019.01.31
uroczystości
ZABAWA KARNAWAŁOWA - 2019
czytaj >>
2019.01.31
szkolne wieści
Spotkanie z Krzysztofem Piersą, autorem książek „Komputerowy Ćpun” oraz „Trener marzeń”.
czytaj >>
2019.01.28
wycieczki
Wizyta uczniów na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli
czytaj >>
2019.01.28
uroczystości
Dzień Babci i Dziadka w oddziale przedszkolnym
czytaj >>
2019.01.25
konkursy
XIV Ogólnopolska Olimpiada Matematyczna Juniorów
czytaj >>
2019.01.18
wycieczki
WYCIECZKA NA STOK NARCIARSKI DO KRZESZOWA
czytaj >>
2019.01.18
szkolne wieści
27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
czytaj >>
2019.01.17
szkolne wieści
Spotkanie z panem Krzysztofem Piersą
czytaj >>
2019.01.14
szkolne wieści
Dzień Koszuli
czytaj >>
12345678910...

Przydatne odnośniki