START    >   AKTUALNOŚCI

"Drogami Ojczyzny Niepodległej" - wycieczka klas 8 do Warszawy.

wycieczki
date_range 2018.10.25
Zasięg:   import_contacts  298
 

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  uczniowie klas ósmych wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie rozpoczęli od nowoczesnego  interaktywnego  muzeum, które prezentuje historię życia Fryderyka Chopina i jego muzykę. Największą atrakcją tego obiektu była możliwość słuchania utworów  w komfortowych warunkach. O wielkości kompozytora mówił C.K. Norwid po jego śmierci:„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel ”. Robert Schumann w 1836 roku na łamach „Neue Zeitschrift für Musik” tak napisał o kompozytorze: „Gdyby potężny samodzierżca z Północy wiedział, jak groźny przeciwnik czai się w dziełach Chopina, w prostych melodiach jego mazurków, zabroniłby tej muzyki. Dzieła Chopina to armaty ukryte w kwiatach”.

Przed udaniem się do Sejmu RP podziwialiśmy urokliwe ogrody na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Studentka tej uczelni, Pola, przez kilka minut była naszą przewodniczką. Błyskotliwie zaprezentowała miejsce, w którym się znajdowaliśmy, zachęciła uczniów do podjęcia studiów na UW, wskazując na szeroki wachlarz możliwości, w tym szanse wyjazdów na uczelnie zagraniczne.

W końcu nastąpił długo oczekiwany moment wejścia do Sejmu RP. Emocje rosły, z ciekawością obserwowaliśmy czynności funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w  tym miejscu. Przewodniczka na makiecie zaprezentowała zabudowę obiektu. Następnie udaliśmy się na galerię sali sejmowej. Zasiedliśmy w zielonych fotelach. Wzrok skierowaliśmy na flagę biało-czerwoną i orła. W ciszy wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego współczesnego  polskiego parlamentaryzmu, zadań i funkcji Sejmu i Senatu. Usłyszeliśmy , że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej to izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, a Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu Walnego w 1493; od uchwalenia ustawy nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.

Przechodzący obok nas posłowie i dziennikarze budzili zaciekawienie, niezbyt często mamy możliwość obserwować polityków w miejscu ich pracy.

 W niedalekiej przyszłości uzyskamy prawo wyborcze. Już  dziś uświadomiliśmy  sobie, że będziemy  podejmować decyzje istotne dla  dobra Naszej Ojczyzny.

 

Przeglądaj inne teksty

2019.01.14
szkolne wieści
Dzień Koszuli
czytaj >>
2019.01.09
szkolne wieści
Charytatywny Kiermasz Świąteczny
czytaj >>
2019.01.09
uroczystości
"Rekord dla Niepodległej"
czytaj >>
2019.01.07
szkolne wieści
Współpraca ze Schroniskiem "Kundelek" w Rzeszowie
czytaj >>
2019.01.04
wycieczki
NIŻAŃSKIE CENTRUM HISTORII I TRADYCJI w Nisku – wystawa SZOPKA BOŻONARODZENIOWA.
czytaj >>
2019.01.02
szkolne wieści
Program „Zdrowa Ja” w naszej szkole.
czytaj >>
2018.12.24
uroczystości
Anielskie jasełka
czytaj >>
2018.12.21
konkursy
Sukces Joanny Żak w Podkarpackim Konkursie Literatura i Dzieci „Niezwykłe opowieści”
czytaj >>
2018.12.21
szkolne wieści
Sukces literacki Paulinki Bąk
czytaj >>
2018.12.20
konkursy
Gratulacje dla Pani Aliny Bytnar
czytaj >>
12345678910...

Przydatne odnośniki