START    >   AKTUALNOŚCI

"Drogami Ojczyzny Niepodległej" - wycieczka klas 8 do Warszawy.

wycieczki
date_range 2018.10.25
Zasięg:   import_contacts  161
 

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  uczniowie klas ósmych wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie rozpoczęli od nowoczesnego  interaktywnego  muzeum, które prezentuje historię życia Fryderyka Chopina i jego muzykę. Największą atrakcją tego obiektu była możliwość słuchania utworów  w komfortowych warunkach. O wielkości kompozytora mówił C.K. Norwid po jego śmierci:„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel ”. Robert Schumann w 1836 roku na łamach „Neue Zeitschrift für Musik” tak napisał o kompozytorze: „Gdyby potężny samodzierżca z Północy wiedział, jak groźny przeciwnik czai się w dziełach Chopina, w prostych melodiach jego mazurków, zabroniłby tej muzyki. Dzieła Chopina to armaty ukryte w kwiatach”.

Przed udaniem się do Sejmu RP podziwialiśmy urokliwe ogrody na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Studentka tej uczelni, Pola, przez kilka minut była naszą przewodniczką. Błyskotliwie zaprezentowała miejsce, w którym się znajdowaliśmy, zachęciła uczniów do podjęcia studiów na UW, wskazując na szeroki wachlarz możliwości, w tym szanse wyjazdów na uczelnie zagraniczne.

W końcu nastąpił długo oczekiwany moment wejścia do Sejmu RP. Emocje rosły, z ciekawością obserwowaliśmy czynności funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w  tym miejscu. Przewodniczka na makiecie zaprezentowała zabudowę obiektu. Następnie udaliśmy się na galerię sali sejmowej. Zasiedliśmy w zielonych fotelach. Wzrok skierowaliśmy na flagę biało-czerwoną i orła. W ciszy wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego współczesnego  polskiego parlamentaryzmu, zadań i funkcji Sejmu i Senatu. Usłyszeliśmy , że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej to izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, a Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu Walnego w 1493; od uchwalenia ustawy nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.

Przechodzący obok nas posłowie i dziennikarze budzili zaciekawienie, niezbyt często mamy możliwość obserwować polityków w miejscu ich pracy.

 W niedalekiej przyszłości uzyskamy prawo wyborcze. Już  dziś uświadomiliśmy  sobie, że będziemy  podejmować decyzje istotne dla  dobra Naszej Ojczyzny.

 

Przeglądaj inne teksty

2018.11.12
bez kategorii
ZHP. ZLOT ,,100 NIEPODLEGŁOŚĆ”.
czytaj >>
2018.11.09
uroczystości
100. Rocznica Odzyskania Niepodległości - uroczystości szkolne.
czytaj >>
2018.11.07
konkursy
Katarzyna Okleja w finale VI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”
czytaj >>
2018.11.07
konkursy
„Niezwykłe opowieści” na niżańskiej scenie
czytaj >>
2018.11.06
uroczystości
„Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna….”
czytaj >>
2018.11.05
konkursy
Sukces naszej uczennicy w Miejsko-Gminnym Konkursie Fotograficznym "Niżańskie zakątki"
czytaj >>
2018.10.31
bez kategorii
Przed Świętem Niepodległości.
czytaj >>
2018.10.26
konkursy
Szkolny przegląd piosenki i pieśni patriotycznej klas 0 - III
czytaj >>
2018.10.25
uroczystości
Pasowanie na Ucznia
czytaj >>
2018.10.25
wycieczki
"Drogami Ojczyzny Niepodległej" - wycieczka klas 8 do Warszawy.
czytaj >>
12345678910...

Przydatne odnośniki