START    >   AKTUALNOŚCI

„Tam bije serce Polski……” – wycieczka klas piątych do Krakowa i Wieliczki

wycieczki
date_range 2019.05.31
Zasięg:   import_contacts  286
 

24 maja uczniowie klas piątych wraz z opiekunami  uczestniczyli w wycieczce do miejsc bliskich sercu  każdego Polaka. Kraków i Wieliczka -  miasto królów i zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce   są  naszym dziedzictwem narodowym, z którego my, Polacy, jesteśmy dumni.

Piątkowy poranek powitał piątoklasistów strugami deszczu. Ulewa i niesprzyjająca aura nie odstraszyła  jednak piątoklasistów,  którzy   z aplauzem  i w doskonałych humorach wsiedli do autobusu ,i ruszyli w kierunku  Krakowa. Po dotarciu na miejsce, udali się w kierunku Zamku Królewskiego na  Wawelu. U podnóża wzgórza wawelskiego znajduje się rzeźba legendarnego smoka, który, co prawda  nie zieje już ogniem i nie porywa ofiar, ale  w dalszym ciągu   jest obiektem budzącym strach w oczach dzieci. Na dziedzińcu wewnętrznym  Zamku Królewskiego pani przewodnik przybliżyła historię tego miejsca. Około godz. 11.30 uczestnicy wycieczki ruszyli w stronę Rynku Głównego. Wszyscy zwrócili uwagę na Sukiennice – perłę polskiego renesansu, podziwiali architekturę  kościoła Mariackiego w oczekiwaniu na hejnał. Legenda głosi, że gdy hejnalista po  odegraniu hejnału odmacha ręką, to spełni się życzenie, które sobie w tym czasie pomyślimy. Tak też się stało. Rozpromienieni, z nadzieją spełnionych  marzeń uczniowie klas piątych udali się na posiłek, a następnie zakupili pamiątki, które  zawsze będą  się wiązać ze wspomnieniami z „magicznego” Krakowa.

Po tak ekscytującym początku  piątoklasiści udali się do Kopalni Soli w Wieliczce. Schodzili w dół szybem Daniłowicza. Pokonanie 54 podestów po 6 schodów, czyli 324 stopni to nie lada wyczyn wymagający  kondycji i samozaparcia. Okazało się, że z tym zadaniem  poradzili sobie znakomicie. Po drodze mijali Komorę Urszula Górna, a następnie ruszyli do Komory Kręciny, a stamtąd do Komory Mikołaja Kopernika, gdzie dowiedzieli się, że nasz wielki uczony był jednym z pierwszych turystów odwiedzających kopalnię. Po drodze zobaczyli figury z soli przedstawiające scenkę, w której górnik przekazuje św. Kindze jej pierścionek zaręczynowy znaleziony w bryle soli.  Przechodząc przez komorę interaktywną, obserwowali z uwagą figury górników, zwanych „pokutnikami”, gdyż wypalali oni zgromadzony przy suficie metan. Nazwa „pokutnik” związana jest ze sposobem pracy górników, którzy  w trudzie i mozole  pracowali  na kolanach. 

Niewątpliwie  perłą  Kopalni Soli w Wieliczce  jest kaplica św. Kingi, w której znajdują się relikwie Świętej. Kaplica ta znajduje się 101 metrów pod ziemią i jest jedną z największych atrakcji Kopalni. Posadzka wyrzeźbiona w jednolitej bryle, żyrandole  wykonane z solnych kryształów budzą podziw turystów z całego świata. W ołtarzu  widnieje rzeźba św. Kingi. Należy dodać, że w tym niezwykłym miejscu znajduje się  pomnik św. Jana Pawła II, jedyna na świecie figura Ojca Świętego wykonana z soli, znajdująca się pod ziemią.

Urzeczeni pięknem Kopalni Soli w Wieliczce, wpisanej na listę UNESCO, pełni wrażeń i pozytywnych emocji uczestnicy wycieczki ruszyli  w stronę Niska, gdzie czekali na nich stęsknieni rodzice.

„To była super wycieczka” – brzmiały głosy w autokarze. Dlaczego? Tam, w Krakowie i Wieliczce „bije serce Polski”.

 

Przeglądaj inne teksty

2020.07.01
szkolne wieści
Oliwia Głowińska najlepszą absolwentką 2020 r. w gminie Nisko.
czytaj >>
2020.06.26
uroczystości
Pożegnanie Absolwentów 2020!
czytaj >>
2020.06.02
szkolne wieści
REGULAMIN ZWROTU KSIĄŻEK I PODRĘCZNIKÓW DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ – CZERWIEC 2020 r.
czytaj >>
2020.06.01
szkolne wieści
GŁOSUJEMY W KONKURSIE „PODWÓRKO TALENTÓW NIVEA”
czytaj >>
2020.05.29
szkolne wieści
KONSULTACJE DLA UCZNIÓW KLAS IV-VIII
czytaj >>
2020.05.15
szkolne wieści
Zawieszenie zajęć do 7 czerwca 2020 roku.
czytaj >>
2020.05.14
szkolne wieści
Zajęcia dla uczniów klas I - III od 25 maja 2020 r.
czytaj >>
2020.05.07
szkolne wieści
Otwarcie oddziału przedszkolnego od 25 maja b.r.
czytaj >>
2020.04.17
szkolne wieści
Trzymaj formę.
czytaj >>
2020.04.17
szkolne wieści
Dzień Ziemi
czytaj >>
12345678910...

Przydatne odnośniki