
9 lutego 2021 roku obchodziliśmy po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu. DBI miał na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.
W związku z tym nasza szkoła przystąpiła do tej inicjatywy. Podczas obchodów DBI chcieliśmy podkreślić to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcieliśmy również zwrócić szczególną uwagę na potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.
Z tej okazji, 11 lutego nauczyciele, rodzice i uczniowie kl. 6 i 7 naszej szkoły wzięli udział w pierwszej w Polsce Konferencji Asów Internetu na temat bezpieczeństwa w sieci. Organizatorami Konferencji byli: Fundacja Szkoła z Klasą i firma Google. Partnerami wydarzenia są grupy: Superbelfrzy, Digitalni i kreatywni – nauczyciele z pasją, Zaproś mnie na swoją lekcję.
Pierwsza część konferencji skierowana była do uczniów i były to 30-minutowe lekcje online poprowadzone przez trenerki i trenerów programu. Uczniowie uczyli się o cyberbezpieczeństwie i wartościach Asów Internetu (rozsądku, uważności, sile, życzliwości i odwadze).
Druga część konferencji przeznaczona była dla nauczycieli i rodziców podczas której
- dr Karol Jachymek opowiadał o sposobach komunikacji młodzieży w internecie: emoji, memy i popularnych skrótach w sieci ,
- Anna Mierzyńska radziła, jak zostać pogromcą fake newsów i uczyć o nich z wykorzystaniem grywalizacji;
- a haker Paweł Ngei uczył m.in., jak poradzić sobie w przypadku porwania naszych danych i dlaczego „ciasteczka" nie są zdrowe.
W ostatniej części konferencji poruszono kwestię bezpieczeństwa w sieci i pozytywnego korzystania z Internetu oczami rodziców. Jak o sieci gadać z dziećmi? O swoim doświadczeniu zawodowym i prywatnym rozmawiali: mama i blogerka Magda Mikołajczyk (MatkoJedyna), tata i bloger Marcin Perfuński (supertata.tv) oraz tata i aktor Rafał Cieszyński.
Wszyscy odbiorcy konferencji, zarówno uczniowie, rodzice i nauczyciele zgodnie przyznali, że była ona niezwykle ciekawa, dostarczająca sporą dawkę wiedzy ale też dobrej zabawy.